Place value charts are the important topics in maths. This will be helpful in the real-time environment. Know-how and where to apply the formulas from this page. Get a detailed explanation for all the questions here. Download Eureka Math Answers Grade 2 chapter 16 pdf for free of cost. As per your convenience, we have provided the solutions in pdf format so that you can prepare offline.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 16 Answer Key

Get the guided notes for the chapter 16 Answer Key from here. This will be the best resource to enhance your math skills. The topics covered in this chapter are Place value charts. test yourself by solving questions given at the end of the chapter.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 16 Sprint Answer Key

A. Sums – Crossing Ten

Answer:

9 + 1 = 10, 9 + 2 = 11, 9 + 3 = 12, 9 + 9 = 18, 8 + 2 = 10, 8 + 3 = 11, 8 + 4 = 12, 8 + 9 = 17, 9 + 1 = 10, 9 + 4 = 13, 9 + 5 = 14, 9 + 8 = 17, 8 + 2 = 10, 8 + 5 = 13, 8 + 6 = 14, 8 + 8 = 16, 9 + 1 = 10, 9 + 7 = 16, 8 + 2 = 10, 8 + 7 = 15, 9 + 1 = 10, 9 + 6 = 15, 7 + 3 = 10, 7 + 4 = 11, 7 + 5 = 12, 7 + 9 = 16, 6 + 4 = 10, 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12, 6 + 9 = 15, 5 + 5 = 10, 5 + 6 = 11, 5 + 7 = 12, 5 + 9 = 14, 4 + 6 = 10, 4 + 7 = 11, 4 + 9 = 13, 3 +7 = 10, 3 + 9 = 12, 5 + 8 = 13, 2 + 8 = 10, 4 + 8 = 12, 1 + 9 = 10, 2 + 9 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the sums of numbers crossing ten.

9 + 1 = 10, 9 + 2 = 11, 9 + 3 = 12, 9 + 9 = 18, 8 + 2 = 10, 8 + 3 = 11, 8 + 4 = 12, 8 + 9 = 17, 9 + 1 = 10, 9 + 4 = 13, 9 + 5 = 14, 9 + 8 = 17, 8 + 2 = 10, 8 + 5 = 13, 8 + 6 = 14, 8 + 8 = 16, 9 + 1 = 10, 9 + 7 = 16, 8 + 2 = 10, 8 + 7 = 15, 9 + 1 = 10, 9 + 6 = 15, 7 + 3 = 10, 7 + 4 = 11, 7 + 5 = 12, 7 + 9 = 16, 6 + 4 = 10, 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12, 6 + 9 = 15, 5 + 5 = 10, 5 + 6 = 11, 5 + 7 = 12, 5 + 9 = 14, 4 + 6 = 10, 4 + 7 = 11, 4 + 9 = 13, 3 +7 = 10, 3 + 9 = 12, 5 + 8 = 13, 2 + 8 = 10, 4 + 8 = 12, 1 + 9 = 10, 2 + 9 = 11.

Question 1.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 2.

9 + 2 = 11.

Answer:

9 + 2 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 2 = 11.

11 – 2 = 9.

Question 3.

9 + 3 = 12.

Answer:

9 + 3 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 3 = 12.

12 – 3 = 9.

Question 4.

9 + 9 = 18.

Answer:

9 + 9 = 18.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 9 = 18.

18 – 9 = 9.

Question 5.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 6.

8 + 3 = 11.

Answer:

8 + 3 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 3 = 11.

11 – 3 = 8.

Question 7.

8 + 4 = 12.

Answer:

8 + 4 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 4 = 12.

12 – 4 = 8.

Question 8.

8 + 9 = 17.

Answer:

8 + 9 = 17.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 9 = 17.

17 – 9 = 8.

Question 9.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 10.

9 + 4 = 13.

Answer:

9 + 4 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 4 = 13.

13 – 4 = 9.

Question 11.

9 + 5 = 14.

Answer:

9 + 5 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 5 = 14.

14 – 5 = 9.

Question 12.

9 + 8 = 17.

Answer:

8 + 9 = 17.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 9 = 17.

17 – 9 = 8.

Question 13.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 14.

8 + 5 = 13.

Answer:

8 + 5 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 5 = 13.

13 – 5 = 8.

Question15.

8 + 6 = 14.

Answer:

8 + 6 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 6 = 14.

14 – 6 = 8.

Question 16.

8 + 8 = 16.

Answer:

8 + 8 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 8 = 16.

16 – 8 = 8.

Question 17.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 18.

9 + 7 = 16.

Answer:

9 + 7 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 7 = 16.

16 – 7 = 9.

Question 19.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 20.

8 + 7 = 15.

Answer:

8 + 7 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 7 = 15.

15 – 7 = 8.

Question 21.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 22.

9 + 6 = 15.

Answer:

9 + 6 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 6 = 15.

15 – 6 = 9.

Question 23.

7 + 3 = 10.

Answer:

7 + 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 3 = 10.

10 – 3 = 7.

Question 24.

7 + 4 = 11.

Answer:

7 + 4 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 4 = 11.

11 – 4 = 7.

Question 25.

7 + 5 = 12.

Answer:

7 + 5 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 5 = 12.

12 – 5 = 7.

Question 26.

7 + 9 = 16.

Answer:

7 + 9 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 9 = 16.

16 – 9 = 7.

Question 27.

6 + 4 = 10.

Answer:

6 + 4 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 4 = 10.

10 – 4 = 6.

Question 28.

6 + 5 = 11.

Answer:

6 + 5 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 5 = 11.

11 – 5 = 6.

Question 29.

6 + 6 = 12.

Answer:

6 + 6 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 6 = 12.

12 – 6 = 6.

Question 30.

6 + 9 = 15.

Answer:

6 + 9 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 9 = 15.

15 – 9 = 6.

Question 31.

5 + 5 = 10.

Answer:

5 + 5 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 5 = 10.

10 – 5 = 5.

Question 32.

5 + 6 = 11.

Answer:

5 + 6 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 6 = 11.

11 – 6 = 5.

Question 33.

5 + 7 = 12.

Answer:

5 + 7 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 7 = 12.

12 – 7 = 5.

Question 34.

5 + 9 = 14.

Answer:

9 + 5 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 5 = 14.

14 – 5 = 9.

Question 35.

4 + 6 = 10.

Answer:

4 + 6 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 6 = 10.

10 – 6 = 4.

Question 36.

4 + 7 = 11.

Answer:

4 + 7 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 7 = 11.

11 – 7 = 4.

Question 37.

4 + 9 = 13.

Answer:

4 + 9 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 9 = 13.

13 – 9 = 4.

Question 38.

3 + 7 = 10.

Answer:

3 + 7 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

3 + 7 = 10.

10 – 7 = 3.

Question 39.

3 + 9 = 12.

Answer:

3 + 9 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

3 + 9 = 12.

12 – 9 = 3.

Question 40.

5 + 8 = 13.

Answer:

5 + 8 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 8 = 13.

13 – 8 = 5.

Question 41.

2 + 8 = 10.

Answer:

2 + 8 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

2 + 8 = 10.

10 – 8 = 2.

Question 42.

4 + 8 = 12.

Answer:

4 + 8 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 8 = 12.

12 – 8 = 4.

Question43.

1 + 9 = 10.

Answer:

1 + 9 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

1 + 9 = 10.

10 – 9 = 1.

Question 44.

2 + 9 = 11.

Answer:

2 + 9 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

2 + 9 = 11.

11 – 9 = 2.

B. Sums – Crossing Ten

Answer:

8 + 2 = 10, 8 + 3 = 11, 8 + 4 = 12, 8 + 5 = 13, 9 + 1 = 10, 9 + 2 = 11, 9 + 3 = 12, 9 + 8 = 17, 8 + 2 = 10, 8 + 5 = 13, 8 + 6 = 14, 8 + 9 = 17, 9 + 1 = 10, 9 + 4 = 13, 9 + 5 = 14, 9 + 9 = 18, 9 + 1 = 10, 9 + 7 = 16, 8 + 2 = 10, 8 + 7 = 15, 9 + 1 = 10, 9 + 6 = 15, 7 + 3 = 10, 7 + 4 = 11, 7 + 5 = 12, 7 + 8 = 15, 6 + 4 = 10, 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12, 6 + 8 = 14, 5 + 5 = 10, 5 + 6 = 11, 5 + 7 = 12, 5 + 8 = 13, 4 + 6 = 10, 4 + 7 = 11, 4 + 8 = 12, 3 + 7 = 10, 3 + 9 = 12, 5 + 9 = 14, 2 + 8 = 10, 4 + 9 = 14, 1 + 9 = 10, 2 + 9 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums with the numbers crossing tens.

8 + 2 = 10, 8 + 3 = 11, 8 + 4 = 12, 8 + 5 = 13, 9 + 1 = 10, 9 + 2 = 11, 9 + 3 = 12, 9 + 8 = 17, 8 + 2 = 10, 8 + 5 = 13, 8 + 6 = 14, 8 + 9 = 17, 9 + 1 = 10, 9 + 4 = 13, 9 + 5 = 14, 9 + 9 = 18, 9 + 1 = 10, 9 + 7 = 16, 8 + 2 = 10, 8 + 7 = 15, 9 + 1 = 10, 9 + 6 = 15, 7 + 3 = 10, 7 + 4 = 11, 7 + 5 = 12, 7 + 8 = 15, 6 + 4 = 10, 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12, 6 + 8 = 14, 5 + 5 = 10, 5 + 6 = 11, 5 + 7 = 12, 5 + 8 = 13, 4 + 6 = 10, 4 + 7 = 11, 4 + 8 = 12, 3 + 7 = 10, 3 + 9 = 12, 5 + 9 = 14, 2 + 8 = 10, 4 + 9 = 14, 1 + 9 = 10, 2 + 9 = 11.

Question 1

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 2.

8 + 3 = 11.

Answer:

8 + 3 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 3 = 11.

11 – 3 = 8.

Question 3.

8 + 4 = 12.

Answer:

8 + 4 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 4 = 12.

12 – 4 = 8.

Question 4.

8 + 8 = 16.

Answer:

8 + 8 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 8 = 16.

16 – 8 = 8.

Question 5.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 6.

9 + 2 = 11.

Answer:

9 + 2 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 2 = 11.

11 – 2 = 9.

Question 7.

9 + 3 = 12.

Answer:

9 + 3 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 3 = 12.

12 – 3 = 9.

Question 8.

9 + 8 = 17.

Answer:

9 + 8 = 17.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 8 = 17.

17 – 8 = 9.

Question 9.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 10.

8 + 5 = 13.

Answer:

8 + 5 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 5 = 13.

13 – 5 = 8.

Question 11.

8 + 6 = 14.

Answer:

8 + 6 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 6 = 14.

14 – 6 = 8.

Question 12.

8 + 9 = 17.

Answer:

8 + 9 = 17.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 9 = 17.

17 – 9 = 8.

Question 13.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 14.

9 + 4 = 13.

Answer:

9 + 4 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 4 = 13.

13 – 4 = 9.

Question 15.

9 + 5 = 14.

Answer:

9 + 5 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 5 = 14.

14 – 5 = 9.

Question 16.

9 + 9 = 18.

Answer:

9 + 9 = 18.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 9 = 18.

18 – 9 = 9.

Question 17.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 18.

9 + 7 = 16.

Answer:

9 + 7 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 7 = 16.

16 – 7 = 9.

Question 19.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 20.

8 + 7 = 15.

Answer:

8 + 7 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

8 + 7 = 15.

15 – 7 = 8.

Question 21.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 18.

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 22.

9 + 6 = 15.

Answer:

9 + 6 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

9 + 6 = 15.

15 – 6 = 9.

Question 23.

7 + 3 = 10.

Answer:

7 + 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 3 = 10.

10 – 3 = 7.

Question 24.

7 + 4 = 11.

Answer:

7 + 4 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 4 = 11.

11 – 4 = 7.

Question 25.

7 + 5 = 12.

Answer:

7 + 5 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 5 = 12.

12 – 5 = 7.

Question 26.

7 + 8 = 15.

Answer:

7 + 8 = 15.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

7 + 8 = 15.

15 – 8 = 7.

Question 27.

6 + 4 = 10.

Answer:

6 + 4 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 4 = 10.

10 – 4 = 6.

Question 28.

6 + 5 = 11.

Answer:

6 + 5 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 5 = 11.

11 – 5 = 6.

Question 29.

6 + 6 = 12.

Answer:

6 + 6 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 6 = 12.

12 – 6 = 6.

Question 30.

6 + 8 = 14.

Answer:

6 + 8 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

6 + 8 = 14.

14 – 8 = 6.

Question 31.

5 + 5 = 10.

Answer:

5 + 5 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 5 = 10.

10 – 5 = 5.

Question 32.

5 + 6 = 11.

Answer:

5 + 6 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 6 = 11.

11 – 6 = 5.

Question 33.

5 + 7 = 12.

Answer:

5 + 7 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 7 = 12.

12 – 7 = 5.

Question 34.

5 + 8 = 13.

Answer:

5 + 8 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 8 = 13.

13 – 8 = 5.

Question 35.

4 + 6 = 10.

Answer:

4 + 6 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 6 = 10.

10 – 6 = 4.

Question 36.

4 + 7 = 11.

Answer:

4 + 7 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 7 = 11.

11 – 7 = 4.

Question 37.

4 + 8 = 12.

Answer:

4 + 8 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 8 = 12.

12 – 8 = 4.

Question 38.

3 + 7 = 10.

Answer:

3 + 7 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

3 + 7 = 10.

10 – 7 = 3.

Question 39.

3 + 9 = 12.

Answer:

3 + 9 = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

3 + 9 = 12.

12 – 9 = 3.

Question 40.

5 + 9 = 14.

Answer:

5 + 9 = 14.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

5 + 9 = 14.

14 – 9 = 5.

Question 41.

2 + 8 = 10.

Answer:

2 + 8 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

2 + 8 = 10.

10 – 8 = 2.

Question 42.

4 + 9 = 13.

Answer:

4 + 9 = 13.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

4 + 9 = 13.

13 – 9 = 4.

Question 43.

1 + 9 = 10.

Answer:

1 + 9 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

1 + 9 = 10.

10 – 9 = 1.

Question 44.

2 + 9 = 11.

Answer:

2 + 9 = 11.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

sums crossing the tens.

2 + 9 = 11.

11 – 9 = 2.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 16 Problem Set Answer Key

Question 1.

Draw the following numbers using place value disks on the place value charts. Answer the questions below.

a. 132

Answer:

1 hundred, 3 tens, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

132.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

2 x 1 = 2.

100 + 30 + 2 = 132.

b. 312

Answer:

3 hundred, 1 ten, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

312.

3 x 100 = 300.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

300 + 10 + 2 = 312.

c. 213

Answer:

2 hundred, 1 ten, and 3 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

213.

2 x 100 = 200.

1 x 10 = 10.

3 x 1 = 3.

200 + 10 + 3 = 213.

d. Which is the greatest number? __312___________

Answer:

3 hundred, 1 ten, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

312.

3 x 100 = 300.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

300 + 10 + 2 = 312.

e. Which is the least number? ____132_________

Answer:

1 hundred, 3 tens, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

132.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

2 x 1 = 2.

100 + 30 + 2 = 132.

f. Order the numbers from least to greatest: ___132_____,Â Â Â Â Â __213_____,Â Â Â Â Â Â Â Â ____312___

Answer:

1 hundred, 3 tens, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

132.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

2 x 1 = 2.

100 + 30 + 2 = 132.

Answer:

2 hundred, 1 ten, and 3 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

213.

2 x 100 = 200.

1 x 10 = 10.

3 x 1 = 3.

200 + 10 + 3 = 213.

Answer:

3 hundred, 1 ten, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

312.

3 x 100 = 300.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

300 + 10 + 2 = 312.

Question 2.

Circle less than or greater than. Whisper the complete sentence.

a. 97 is less than / greater than 102.

Answer:

97 < 102.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

97.

9 x 10 = 90.

7 x 1 = 7.

90 + 7 = 97.

102.

1 x 100 = 100.

2 x 1 = 2.

100 + 2 = 102.

97 < 102.

b. 184 is less than / greater than 159.

Answer:

184 > 159.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

184.

1 x 100 = 100

8 x 10 = 80.

4 x 1 = 4.

100 + 80 + 4 = 184.

159.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

9 x 1 = 9.

100 + 50 + 9 = 159.

184 > 159.

c. 213 is less than / greater than 206.

Answer:

213 > 206.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

213.

2 x 100 = 200

1 x 10 = 10.

3 x 1 = 3.

200 + 10 + 3 = 213.

206.

2 x 100 = 200.

0 x 10 = 0.

6 x 1 = 6.

200 + 0 + 6 = 206.

213 > 206.

d. 299 is less than / greater than 300.

Answer:

299 < 300.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

299.

2 x 100 = 200

9 x 10 = 90.

9 x 1 = 9.

200 + 90 + 9 = 299.

300.

3 x 100 = 300.

300 + 0 + 0 = 300.

299 < 300.

e. 523 is less than / greater than 543.

Answer:

523 < 543.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

523.

5 x 100 = 500

2 x 10 = 20.

3 x 1 = 3.

500 + 20 + 3 = 523.

543.

5 x 100 = 500.

4 x 10 = 40.

3 x 1 = 3.

500 + 40 + 3 = 543.

523 < 543.

f. 361 is less than / greater than 367.

Answer:

361 < 367.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

361.

3 x 100 = 300

6 x 10 = 60.

1 x 1 = 1.

300 + 60 + 1 = 361.

367.

3 x 100 = 300.

6 x 10 = 60.

7 x 1 = 7.

300 + 60 + 7 = 367.

361 < 367.

g. 705 is less than / greater than 698.

Answer:

705 > 698.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

705.

7 x 100 = 700

5 x 1 = 5.

700 + 0 + 5 = 705.

698.

6 x 100 = 600.

9 x 10 = 90.

8 x 1 = 8.

600 + 90 + 8 = 698.

705 > 698.

h. 465 is less than / greater than 456.

Answer:

465 > 456.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

465.

4 x 100 = 400

6 x 10 = 60.

5 x 1 = 5.

400 + 60 + 5 = 465.

456.

4 x 100 = 400.

5 x 10 = 50.

6 x 1 = 6.

400 + 50 + 6 = 456.

465 > 456.

i. 100 + 30 + 8 is less than / greater than 183.

Answer:

138 < 183.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

138.

1 x 100 = 100

3 x 10 = 30.

8 x 1 = 8.

100 + 30 + 8 = 138.

183.

1 x 100 = 100.

8 x 10 = 80.

3 x 1 = 3.

100 + 80 + 3 = 183.

138 < 183.

j. 3 tens and 5 ones is less than / greater than 32.

Answer:

35 < 32.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

35.

3 x 10 = 30.

5 x 1 = 5.

32.

3 x 10 = 30.

2 x 1 = 2.

30 + 2 = 32.

35 < 32.

Question 3.

Write â€º, â€¹, or =. Whisper the complete number sentences as you work.

a. 900 ___>_______ 899

Answer:

900 > 899.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

900 and 899.

900 is greater than 899.

b. 267 _____<_____ 269

Answer:

267 < 269.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

267 and 269.

267 is less than 269.

c. 537 ___>_______ 527

Answer:

537 > 527.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

537 and 527.

537 is greater than 527.

d. 419 _____<_____ 491

Answer:

419 < 491.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

419 and 491.

419 is less than 491.

e. 908 ______<____ nine hundred eighty

Answer:

908 < 980.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

908 and 980.

908 is less than 980.

f. 130 ___>_______ 80 + 40

Answer:

130 > 120.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

130 and 120.

130 is greater than 120.

g. Two hundred seventy-one __=________ 70 + 200 + 1

Answer:

271 > 271.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

271 and 271.

271 is equal to 271.

h. 500 + 40 ____>______ 504

Answer:

540 > 504.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

540 and 504.

540 is greater than 504.

i. 10 tens ____<______ 101

Answer:

100 < 101.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 and 101.

100 is less than 101.

j. 4 tens 2 ones ____=______ 30 + 12

Answer:

42 = 42.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42 and 42.

42 is equal to 42.

k. 36 â€“ 10 ___>_______ 2 tens 5 ones

Answer:

26 > 25.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

26 and 25.

26 is greater than 25.

Question 4.

Noah and Charlie have a problem.

Noah thinks 42 tens is less than 390.

Charlie thinks 42 tens is greater than 390.

Who is correct? Explain your thinking below.

_____charlie was correct._______

Answer:

Charlie was correct.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 and 390.

400 is greater than 390.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 16 Exit Ticket Answer Key

Write â€º, â€¹, or =.

Question 1.

499 ___<_______ 500.

Answer:

499 < 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

499 and 500.

499 is less than 500.

Question 2.

179 ___>_______ 177

Answer:

179 > 177.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

179 and 177.

179 is greater than 177.

Question 3.

431 ____>______ 421

Answer:

431 > 421.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

431 and 421.

431 is greater than 421.

Question 4.

703 _____=_____ seven hundred three

Answer:

703 = 703.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

703 and 703.

703 is equal to 703.

Question 5.

2 hundred 70 ones __<________ 70 + 200 + 1

Answer:

270 < 271.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

270 and 271.

270 is less than 271.

Question 6.

300 + 60 ____>______ 306

Answer:

360 > 306.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

360 and 306.

360 is greater than 306.

Question 7.

4 tens 2 ones _____=_____ 30 + 12

Answer:

42 = 42.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42 and 42.

42 is equal to 42.

Question 8.

3 tens 7 ones ___>_______ 45 â€“ 10

Answer:

37 > 35.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

37 and 35.

37 is greater than 35.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 16 Homework Answer Key

Question 1.

Draw the following numbers using place value disks on the place value charts. Answer the questions below.

a. 241

Answer:

2 hundred, 4 tens, and 1 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

241.

2 x 100 = 200.

4 x 10 = 40.

1 x 1 = 1.

200 + 40 + 1 = 241.

b. 412

Answer:

4 hundred, 1 tens, and 2 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

412.

4 x 100 = 400.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

400 + 10 + 2 = 412.

c. 124

Answer:

1 hundred, 2 tens, and 4 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

124.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

4 x 1 = 4.

100 + 20 + 4 = 124.

d. Order the numbers from least to greatest: __124_____,Â Â Â Â Â Â __241____,Â Â Â Â Â __412____

Answer:

1 hundred, 2 tens, and 4 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

124.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

4 x 1 = 4.

100 + 20 + 4 = 124.

Answer:

2 hundred, 4 tens, and 1 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

241.

2 x 100 = 200.

4 x 10 = 40.

1 x 1 = 1.

200 + 40 + 1 = 241.

Question 2.

Circle less than or greater than. Whisper the complete sentence.

a. 112 is less than / greater than 135.

Answer:

112 < 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

112 and 135.

112 is less than 135.

b. 152 is less than / greater than 157.

Answer:

152 < 157.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

152 and 157.

152 is less than 157.

c. 214 is less than / greater than 204.

Answer:

214 > 204.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

214 and 204.

214 is greater than 204.

d. 475 is less than / greater than 457.

Answer:

475 > 457.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

475 and 457.

475 is greater than 457.

e. 300 + 60 + 5 is less than / greater than 635.

Answer:

365 < 635.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

365 and 635.

365 is less than 635.

f. 4 tens and 2 ones is less than / greater than 24.

Answer:

42 > 24.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42 and 24.

42 is greater than 24.

Question 3.

Write â€º, â€¹, or =.

a. 100 ____>_______ 99

Answer:

100 > 99.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 and 99.

100 is greater than 99.

b. 316 _____<______ 361

Answer:

316 < 361.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

316 and 361.

316 is less than 361.

c. 523 _____<______ 525

Answer:

523 < 525.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

523 and 525.

523 is less than 525.

d. 602 ______=_____ six hundred two

Answer:

602 = 602.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

602 and 602.

602 is equal to t0 602.

e. 150 ____>_______ 90 + 50

Answer:

150 > 140.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

150 and 140.

150 is greater than 140.

f. 9 tens 6 ones ___>________ 92

Answer:

96 > 92.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

96 and 92.

96 is greater than 92.

g. 6 tens 8 ones ___=________ 50 + 18

Answer:

68 = 68.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

68 and 68.

68 is equal to 68.

h. 84 â€“ 10 ___<________ 7 tens 5 ones

Answer:

84 < 75.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

84 and 75.

84 is less than 75.