Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 8 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 8, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 8 Answer Key pdf.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 8 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 8, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 8 Problem Set Answer Key

Show each amount of money using 10 bills: $100, $10, and $1 bills. Whisper and write each amount of money in expanded form. Write the total value of each set of bills as a number bond.

Answer:

The total value of each set of bills = $111.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Show each amount of money using 10 bills.

$100 + $ 10 + $ 1.

100 + 10 = 110.

110 + 1 = 111.

so the total value of each set of bills = $111.

10 Bills

Question 1.

$136 = ___$_100__+_$_30_+_$_6_______

Answer:

$136 = $100 + $30 + $6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$136.

100 + 30 + 6.

100 + 30 = 130.

130 + 6 = 136.

Question 2.

___400__+_50__+_1__________ = $451

Answer:

$451 = $400 + $50 + $1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$451.

400 + 50 + 1.

400 + 50 = 450.

450 + 1 = 451.

Question 3.

$190 = ____100__+__90___________

Answer:

$196 = $100 + $90.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$196.

100 + 90.

100 + 90 = 190.

190 + 6 = 196.

Question 4.

__100_+_0_+_9_____________ = $109

Answer:

$109 = $100 + $0 + $9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$109.

100 + 0 + 9.

100 + 0 = 100.

100 + 9 = 109.

Question 5.

$460 = _400_+__60 +__0______________

Answer:

$460 = $400 + $60.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$460.

400 + 60.

400 + 60 = 460.

460 + 0 = 460.

Question 6.

____400_+__6_____________ = $406

Answer:

$406 = $400 + 0 + $6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$406.

400 + 0 + 6.

400 + 0 = 400.

400 + 6 = 406.

Question 7.

$550 = ___500__+__50_____________

Answer:

$550 = $500 + $50.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$550.

500 + 50.

500 + 50 = 550.

550 + 0 = 550.

Question 8.

__500__+_40__+_1___________ = $541

Answer:

$541 = $500 + $40 + $1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$541.

500 + 40 + 1.

500 + 40 = 540.

540 + 1 = 541.

Question 9.

$901 = _900__+_0_+_1______________

Answer:

$901 = $900 + $0 + $1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$901.

900 + 0 + 1.

900 + 0 = 900.

900 + 1 = 901.

Question 10.

___900 + _10______________ = $910

Answer:

$910 = $900 + $10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$910.

900 + 10.

900 + 10 = 910.

910 + 0 = 910.

Question 11.

$1,000 = __100 x__10________________

Answer:

$1000 = $100 x 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$1000.

100 x 10.

100 x 10 = 1000.

Question 12.

____$_10 _x$_10___________ = $100

Answer:

$100 = $10 x 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write each amount of money using 10 bills.

$100.

10 x 10.

10 x 10 = 100.

## Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Write the total value of the money shown below in standard and expanded form.

Standard form:

_____$_356_______________

Answer:

The money shown in the standard form = $356.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the 100 $ bills = 3.

the 10 $ bills = 5.

1 $ bill = 6.

300 + 5 + 6 = 356.

Expanded form:

___three_hundred__fifty__six___

Answer:

The money shown in the expanded form = $three hundred fifty six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the 100 $ bills = 3.

the 10 $ bills = 5.

1 $ bill = 6.

300 + 5 + 6 = 356.

Question 2.

What is the value of 3 ten-dollar bills and 9 one-dollar bills? ____$39____________

Answer:

The value of 3 ten-dollar bills and 9 one-dollar bills = $39.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

3 ten – dollar bills = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

9 one-dollar bills = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

30 + 9 = 39.

Question 3.

Draw money to show 2 different ways to make $142, using only $1, $10, and $100 bills.

Answer:

$10 x 14 = 140.

$100 x 1 = 100 + 4 $10 = 140.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the two different ways are,

$ 10 x 14 = 140.

$ 2 x 1 = 2.

140 + 2 = 142.

$100 x 1 = 100.

$ 10 x 4 = 40.

$ 1 x 2 = 2.

100 + 40 + 2 = 142.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 8 Homework Answer Key

Question 1.

Write the total value of the money.

Answer:

The total value of the money in 1st figure = $91.

The total value of the money in 2nd figure = $217.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

in the figure 1: 9 10 $ bills.

$ 9 x 10 = 90.

1$ bill = 1.

90 + 1 = 91.

in the figure 2: 2 x $100 = 200.

1 x $ 10 = 10.

7 x $ 1 = 7.

200 + 10 + 7 = 217.

Question 2.

Fill in the bills with $100, $10, or $1 to show the amount.

Answer:

The total value of the money in 1st figure = $172.

The total value of the money in 2nd figure = $226.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

in the figure 1: 1 x 100 $ bills.

$ 7 x 10 = 70.

2$ bill = 2.

100 + 70 + 2 = 172.

in the figure 2: 2 x $100 = 200.

2 x $ 10 = 20.

6 x $ 1 = 6.

200 + 20 + 6 = 226.

Question 3.

Draw and solve.

Brandon has 7 ten-dollar bills and 8 one-dollar bills. Joshua has 3 fewer ten-dollar bills and 4 fewer one-dollar bills than Brandon. What is the value of Joshuaâ€™s money?

Answer:

The value of Joshua’s money = 44 $.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Bradon has 7 ten-dollar bills and 8 one-dollar bills.

Joshua has 3 fewer ten-dollar bills and 4 fewer one-dollar bills.

7-3= 4.

8 – 4 = 4.

4 x 10 = 40.

4 x 1 = 4.

40 + 4 = 44.