students who are searching for Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 21 can refer here. By solving the Eureka Math Book Answers, Students can get a good grip on the subject and master mathematical concepts. Mathematics students can construct the meaning of core concepts and principles by addressing the Eureka Math Answers Grade 2. Students can get better problem-solving skills by preparing from Grade 2.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 21 Answer Key

Check out the topic before you start your preparation for the exams. This will help you to plan the timetable and to secure good marks in the exams. Enhance your performance by completing the assignments, homework, and tasks within the time. Parents who feel difficult to make their child master maths can refer to this Eureka Answers Grade 2 Chapter 21. Hit the below link and kickstart your preparation.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 21 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve vertically. Draw chips on the place value chart and bundle, when needed.

a. 65 + 75 = ___140______

Answer:

65 + 75 = 140.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

6 x 10 = 60.

5 x 1 = 5.

60 + 5 = 65.

7 x 10 = 70.

5 x 1 = 5.

60 + 5 = 65.

70 + 5 = 75.

65 + 75 = 140.

b. 84 + 29 = ___113______

Answer:

84 + 29 = 113.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

8 x 10 = 80.

4 x 1 = 4.

80 + 4 = 84.

2 x 10 = 20.

9 x 1 = 9.

20 + 9 = 29.

84 + 29 = 113

c. 91 + 19 = ____110______

Answer:

91 + 19 = 110.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

9 x 10 = 90.

1 x 1 = 1.

1 x 10 = 10.

9 x 1 = 9.

90 + 1 = 91.

10 + 9 = 19.

91 + 19 = 110.

d. 163 + 27 = _____190____

Answer:

163 + 27 = 190.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

1 x 100 = 100.

6 x 10 = 60.

3 x 1 = 3.

100 + 60 + 3 = 163.

2 x 10 = 20.

7 x 1 = 7.

20 + 7 = 27.

163 + 27 = 190.

Question 2.

Abby solved 99 + 99 on her place value chart and in vertical form, but she got an incorrect answer. Check Abby’s work, and correct it.

What did Abby do correctly?

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

Answer:

Abby solved the place value chart correctly.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

9 tens + 1 ten.

9 tens = 90.

1 ten = 10.

90 + 10 = 100.

8 tens = 80.

8 ones = 8.

100 + 80 + 8 = 188.

What did Abby do incorrectly?

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

Answer:

Abby did Addition incorrectly.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

99 + 99 = 198.

but he did 188.

so he was wrong.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 21 Exit Ticket Answer Key

Solve vertically. Draw chips on the place value chart and bundle, when needed.

Question 1.

58 + 67 = ___125______

Answer:

58 + 67 = 125.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

5 x 10 = 50.

8 x 1 = 8.

6 x 10 = 60.

7 x 1 = 7.

50 + 8 = 58.

60 + 7 = 67.

58 + 67 = 125.

Question 2.

43 + 89 = ___132______

Answer:

43 + 89 = 132.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

4 x 10 = 40.

3 x 1 = 3.

40 + 3 = 43.

8 x 10 = 80.

9 x 1 = 9.

80 + 9 = 89.

43 + 89 = 132.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 21 Homework Answer Key

Question 1.

Solve vertically. Draw chips on the place value chart and bundle, when needed.

a. 45 + 76 = ___121______

Answer:

45 + 76 = 121.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

4 x 10 = 40.

5 x 1 = 5.

7 x 10 = 70.

6 x 1 = 6.

40 + 5 = 45.

70 + 6 = 76.

45 + 76 = 121.

b. 62 + 89 = ___151______

Answer:

62 + 89 = 151.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

6 x 10 = 60.

2 x 1 = 2.

8 x 10 = 80.

9 x 1 = 9.

60 + 2 = 62.

80 + 9 = 89.

62 + 89 = 151.

c. 97 + 79 = __176________

Answer:

97 + 79 = 176.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

9 x 10 = 90.

7 x 1 = 7.

90 + 7 = 97.

7 x 10 = 70.

9 x 1 = 9.

70 + 9 = 79.

97 + 79 = 176.

d. 127 + 78 = ____205_____

Answer:

127 + 78 = 205.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

draw chips on the place value chart.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

7 x 1 = 7.

7 x 10 = 70,

8 x 1 = 8.

100 + 20 + 7 = 127.

70 + 8 = 78.

127 + 78 = 205.

Question 2.

The blue team scored 37 fewer points than the white team. The blue team scored 69 points.

a. How many points did the white team score?

Answer:

The number of points did the white team score = 106.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The blue team scored 37 fewer points than the white team.

the blue team scored 69 points.

69 + 37 = 106.

so the number of points did the white team score = 106.

b. How many points did the blue and white teams score altogether?

Answer:

The number of points did the blue and white teams score = 175.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The blue team scored 37 fewer points than the white team.

the blue team scored 69 points.

69 + 37 = 106.

106 + 69 = 175.

so the number of points did the blue and white teams score = 175.