The Place value charts of the chapter of this Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 28 help the students learn the essential lessons associated with the Numbers. By using Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 28 Place value charts, you can understand the topics of all the chapters easily. Thus the students who wish to prepare Grade 2 concepts can get a strong foundation by accessing our Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 28 Answer Key

The people of highly subject expertise prepared the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key Chapter 28 in a concise manner for highly grasping. Thus the students who feel math is a difficult subject can refer to our Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 28. Hit the below links and see the step-by-step solutions.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 28 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve vertically. Draw chips on the place value chart. Unbundle when needed.
a. 109 – 56 = ___53______ 109 – 56 = 53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
109 – 56 = 53.
53 + 56 = 109.

b. 103 – 34 = __69_______ 103 – 34 = 69.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
103 – 34 = 69.
69 – 34 = 103.

c. 200 – 155 = ____45_____ 200 – 155 = 45.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 50 + 5 = 155.
200 – 155 = 45.

d. 200 – 123 = ____77_____ 200 – 123 = 77.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 20 + 3 = 123.
200 – 123 = 77.

Question 2.
Solve vertically without a place value chart.
200 – 148 = ___52______

200 – 148 = 52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw without place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 40 + 8 = 148.

Question 3.
Solve vertically. Draw a place value chart and chips.
Ralph has 137 fewer stamps than his older brother. His older brother has 200 stamps. How many stamps does Ralph have?

The number of stamps does Ralph have = 63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Ralph has 137 fewer stamps than his older brother.
His brother has 200 stamps.
200 – 137 = 63.
so the number of stamps does Ralph have = 63.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 28 Exit Ticket Answer Key

Solve vertically. Draw chips on the place value chart. Unbundle when needed.

Question 1.
108 – 79 = ____29_____ 108 – 79 = 29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
100 + 8 = 108.
70 + 9 = 79.
108 – 79 = 29.

Question 2.
200 – 126 = _____74____ 200 – 126 = 74.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 20 + 6 = 126.
200 – 126 = 74.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 28 Homework Answer Key

Question 1.
Solve vertically. Draw chips on the place value chart. Unbundle when needed.
a. 136 – 94 = ___42______ 136 – 94 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
100 + 30 + 6 = 136.
90 + 4 = 94.
136 – 94 = 42.

b. 105 – 57 = ___48______ 105 – 57 = 48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
100 + 0 + 5 = 105.
50 + 7 = 57.
105 – 57 = 48.

c. 200 – 61 = ____139_____ 200 – 61 = 139.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
60 + 1 = 61.
200 – 61 = 139.

d. 200 – 107 = ___93______ 200 – 107 = 93.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 7 = 107.
200 – 107 = 93.

e. 200 – 143 = ____57_____ 200 – 143 = 57.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
solve vertically.
draw chips on the place value chart.
200 + 0 + 0 = 200.
100 + 40 + 3 = 143.
200 – 143 = 57.

Question 2.
Herman collected 200 shells on the beach. Of those, he kept 136 shells and left the rest on the beach. How many shells did he leave on the beach?