## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 5 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve
a. 30 tens = ____300_______

300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
30 tens = 30 x 10.
30 x 10 = 300.
30 tens = 300.

b. 43 tens = ___430________

430.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 tens = 43 x 10.

c. 18 tens + 12 tens = __30____ tens

30 tens = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 tens + 12 tens.
18 tens = 18 x 10.
18 x 10 = 180.
12 tens = 12 x 10.
12 x 10 = 120.
180 + 120 = 300.

d. 18 tens + 13 tens = ___31___ tens

31 tens = 310.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 tens = 18 x 10.
18 x 10 = 180.
13 tens = 13 x 10.
13 x 10 = 130.
180 + 130 = 310.

e. 24 tens + 19 tens = __43____ tens

430.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 tens + 19 tens.
24 tens = 24 x 10.
24 x 10 = 240.
19 tens = 19 x 10.
19 x 10 = 190.
240 + 190 = 430.

f. 25 tens + 29 tens = ___54___ tens

540.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
25 tens = 25 x 10.
25 x 10 = 250.
29 tens = 29 x 10.
29 x 10 = 290.
250 + 290 = 540.

Question 2.
Add by drawing a number bond to make a hundred. Write the simplified equation and solve.

a. 200 + 120    = __320____

190 + 130 = 320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
190 + 130.
130 = 10 + 120.
190 + 10 = 200.
200 + 120 = 320.

b. 260 + 190
____300__+___150__ = ___450___

260 + 190 = 450.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
260 + 190.
190 = 150 + 40.
260 + 40 = 300.
300 + 150 = 450. c. 330 + 180
__400_+__110______ = ___510___

330 + 180 = 510.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
330 + 180.
180 = 70 + 110.
330 + 70 = 400
400 + 110 = 510. d. 440 + 280
____500_+_220_____ = _720_____

440 + 280 = 720.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
440 + 280.
280 = 60 + 220.
440 + 60 = 500.
500 + 220 = 720. e. 199 + 86
__200__+_85______ = __285____

199 + 86 = 285.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
199 + 86.
86 = 1 + 85.
199 + 1 = 200.
200 + 85 = 285. f. 298 + 57
_300__+_55_______ = __355____

298 + 57 = 355.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
298 + 57.
57 = 2 + 55.
298 + 2 = 300.
300 + 55 = 355. g. 425 + 397
__500_+_322_______ = __822____

425 + 397 = 823.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
425 + 397.
397 = 75 + 322.
425 + 75 = 500.
500 + 322 = 822. ### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Add by drawing a number bond to make a hundred. Write the simplified equation and solve.
a. 390 + 210
____400_+_200_____ = __600____

390 + 210 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
390 + 210.
210 = 10 + 200.
390 + 10 = 400.
400 + 200 = 600. b. 798 + 57
___800__+_55_____ = __855____

798 + 57 = 855.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
798 + 57.
57 = 2 + 55.
798 + 2 =800.
800 + 55 = 855. Question 2.
Solve.
53 tens + 38 tens = ______91_tens________

910.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
53 tens = 53 x 10.
53 x 10 = 530.
38 tens = 38 x 10.
38 x 10 = 380.
530 + 380 = 910.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 5 Homework Answer Key

Question 1.
Solve.
a. 32 tens = ___320______

320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 tens = 32 x 10.
32 x 10 = 320.
32 tens = 320.

b. 52 tens = ___520_____

520.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
52 tens = 52 x 10.
52 x 10 = 520.
52 tens = 520.

c. 19 tens + 11 tens = ___30___ tens

300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 tens = 19 x 10.
19 x 10 = 190.
11 tens = 11 x 10.
11 x 10 = 110.
190 + 110 = 300.

d. 19 tens + 13 tens = ___32___ tens

320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 tens = 19 x 10.
19 x 10 = 190.
13 tens = 13 x 10.
13 x 10 = 130.
190 + 130 = 320.

e. 28 tens + 23 tens = __51____ tens

510.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 tens = 28 x 10 = 280.
23 tens = 23 x 10.
23 x 10 = 230.
280 + 230 = 510.

f. 28 tens + 24 tens = ___52___ tens

520.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 tens + 24 tens.
28 tens = 28 x 10.
28 x 10 = 280.
24 tens = 24 x 10.
24 x 10 = 240.

Question 2.
Add by drawing a number bond to make a hundred. Write the simplified equation and solve.
a. 100 + 170    = ___270___

90 + 180 = 270.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
90 + 180.
180 = 10 + 170.
90 + 10 = 100.
100 + 170 = 270.

b. 190 + 460
__200_+__450______ = _650_____

190 + 460 = 650.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
190 + 460.
460 = 10 + 450.
190 + 10 = 200.
200 + 450 = 650. c. 540 + 280
__600__+__220_____ = __820____

540 + 280 = 820.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
540 + 220.
280 = 60 + 220.
540 + 60 = 600.
600 + 220 = 820. d. 380 + 430
__400__+_410______ = _810_____

380 + 430 = 810.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
380 + 430.
430 = 20 + 410.
380 + 20 = 400.
400 + 410 = 810. e. 99 + 141
___100__+_140_____ = __240____

99 + 141 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
99 + 141.
141 = 1 + 140.
99 + 1 = 100.
100 + 140 = 240. f. 75 + 299
__100__+__274_____ = _374_____

75 + 299 = 374.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add by drawing a number bond to make a hundred.
75 + 299.
299 = 25 + 274.
75 + 25 = 100.
100 + 274 = 374. g. 795 + 156
_800_+__151_______ = _951_____ 