## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Mid Module Assessment Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Mid Module Assessment Answer Key

Question 1.

Solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond, the arrow way, the vertical form, or chips on a place value chart.

a. 220 + 30 = _____________

Answer:

220 + 30 = 250.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

220 + 30.

220 = 10 + 210.

30 + 10 = 40.

40 + 210 = 250.

b. 200 + 380 = _____________

Answer:

200 + 380 = 580.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

200 + 380.

200 = 20 + 180.

380 + 20 = 400.

400 + 180 = 580.

c. 450 + 210 = _____________

Answer:

450 + 210 = 660.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

450 + 210.

210 = 10 + 200.

450 + 10 = 460.

460 + 200 = 660.

d. 490 + 12 = _____________

Answer:

490 + 12 = 502.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

490 + 12.

12 = 10 + 2.

490 + 10 = 500.

500 + 2 = 502.

e. _____________ = 380 + 220

Answer:

220 + 380 = 600.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

220 + 380.

220 = 20 + 200.

380 + 20 = 400.

400 + 200 = 600.

f. 750 – 590 = _____________

Answer:

750 – 590 = 160.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

750 – 590.

750 = 740 + 10.

10 + 590 = 600.

600 – 580 = 160.

Question 2.

Use the arrow way to solve.

a.

Answer:

342 + 100 + 142 = 542.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

342 + 100 = 400.

400 + 100 = 500.

500 + 42 = 542.

b.

Answer:

600 – 100 – 10 = 490.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

600 – 100 = 500.

500 – 10 = 490.

c.

Answer:

658 + 100 + 10 = 768.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

658 + 100 = 758.

758 + 10 = 768.

d. 542 + 207 = __________

Answer:

542 + 100 + 107 = 749.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

542 + 100 = 642.

642 + 100 = 742.

742 + 7 = 749.

e. 430 + 361 = __________

Answer:

430 + 361 = 791.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

430 + 100 = 530.

530 + 261 = 791.

f. 660 – 190 = __________

Answer:

660 – 190 = 470.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way to solve.

660 – 100 = 560.

560 – 100 = 460.

460 + 10 = 470.

Question 3.

Solve each by drawing a model of a place value chart with chips and using the vertical form.

a. 328 + 259 = ________

Answer:

328 + 259 = 587.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each by drawing a model of a place value chart.

328 + 259.

3 hundred = 300.

2 tens = 20.

8 ones = 8.

300 + 20 + 8 = 328.

2 hundred = 200.

5 tens = 50.

9 ones = 9.

200 + 50 + 9 = 259.

328 + 259 = 587.

b. 575 + 345 = ________

Answer:

575 + 345 = 920.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each by drawing a model of a place value chart.

575 + 345.

5 hundred = 500.

7 tens = 70.

5 ones = 5.

500 + 70 + 5 = 575.

3 hundred = 300.

4 tens = 40.

5 ones = 5.

300 + 40 + 5 = 345.

575 + 345 = 920.

Circle True or False for each number sentence. Explain your thinking using pictures, words, or numbers.

c. 466 + 244 = 600 + 100 (True / False)

Answer:

466 + 244 = 710.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

circle true or false for each number sentence.

466 + 244.

466 + 244 = 710.

710 is not equal to 700.

d. 690 + 179 = 700 + 169 (True / False)

Answer:

690 + 179 = 869.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

circle true or false for each number sentence.

690 + 179 = 869.

700 + 169 = 869.

869 is equal to 869.

e. 398 + 6 = 400 + 5 (True / False)

Answer:

398 + 6 = 404.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

circle true or false for each number sentence.

398 + 6 = 404.

400 + 5 = 405.

404 is not equal to 405.

f. 724 – 298 = 722 – 300 (True / False)

Answer:

724 – 298 = 426.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

circle true or false for each number sentence.

724 – 298 = 426.

722 – 300 = 422.

426 is not equal to 422.

Question 4.

Solve each problem with two written strategies such as a tape diagram, a number bond, the arrow way, the vertical form, or chips on a place value chart.

a. 299 + 436 = _______

Answer:

299 + 436 = 735.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

299 + 436.

299 = 4 + 295.

436 + 4 = 440.

440 + 295 = 735.

b. 470 + 390 = _______

Answer:

470 + 390 = 860.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

470 + 390.

470 = 10 + 460.

390 + 10 = 400.

400 + 460 = 860.

c. 268 + 122 = _______

Answer:

268 + 122 = 490.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

268 + 122.

268 = 8 + 260.

122 + 8 = 130.

130 + 260 = 390.

d. 330 – 190 = _______

Answer:

330 – 190 = 140.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve each problem with a written strategy such as a tape diagram, a number bond.

330 – 190.

330 = 10 + 320.

190 + 10 = 200.

200 – 320 = 140.