Students who are confused about money bills can learn from here. The concept of making money bills is very easy. It is necessary for your children to calculate the money bill when they go shopping. This will help them out in the real life. Money bills are given by the shopkeeper for purchasing different items.
The total amount that you need to pay for buying the different things or goods is called a bill. For better understanding, we have presented examples of money bills on this page. Go through them and know how to calculate the total cost of items. Practice the questions given below to know how to calculate the amount for different items.
Do Refer:
How to Prepare a Money Bill?
Make use of the below steps to know how to prepare a money bill. They are in the following fashion
1. First make the columns: The item number, name of the item, quantity, rate of each item, and amount of the item.
2. And then write the total amount for all the purchased items.
Money Bill Examples
Example 1.
Rita went to a bookstall to buy some stationery items. She buys a pen for Rs. 10, 2 books worth Rs. 50 and a scale worth Rs. 10. Prepare a money bill for the purchased items.
Solution:
Item No. | Name of the Item | Rate | Quantity | Cost |
1. | Pen | Rs.10 | 1 | Rs. 10 |
2. | Book | Rs. 25 | 2 | Rs. 50 |
3. | Scale | Rs. 10 | 1 | Rs. 10 |
Total |
Rs. 70 |
Example 2.
Ritu went to a shop to buy the required items. The shopkeeper gives a bill for 2 milk packets worth Rs. 74, 2 chocolates worth Rs. 80, 1 bread packet worth Rs. 45. Prepare a money bill for the items.
Solution:
Item No. | Name of the Item | Rate | Quantity | Cost |
1. | milk packets | Rs.74 | 2 | Rs. 148 |
2. | chocolates | Rs. 80 | 2 | Rs. 160 |
3. | bread | Rs. 45 | 1 | Rs. 45 |
Total bill: |
Rs. 353 |
Example 3.
Catherine bought a TV worth $9842.37 and Washing Machine for $7461.21, Microwave Oven for $6423. Prepare a money bill for the purchased items.
Solution:
Item No. | Name of the Item | Rate | Quantity | Cost |
1. | TV | $9842.37 | 1 | $9842.37 |
2. | Washing Machine | $7461.21 | 1 | $7461.21 |
3. | Microwave Oven | $6423 | 1 | $6423 |
Total bill: |
$23726.58 |
Example 4.
Karuna went shopping and bought 1 saree for Rs. 12,000, 2 dupattas for Rs. 250 each, 3 tops for Rs. 2000 each. What is the money bill for the purchased items?
Solution:
Item No. | Name of the Item | Rate | Quantity | Cost |
1. | saree | Rs.12,000 | 1 | Rs. 12,000 |
2. | dupatta | Rs. 250 | 2 | Rs. 500 |
3. | tops | Rs. 2000 | 3 | Rs. 6000 |
Total bill: |
Rs. 18,500 |
Example 5.
Rekha bought 3 kg of apples at the rate of Rs. 250 per kg, 2 kg of oranges at the rate of Rs. 180 per kg, 5 kg of watermelon at the rate of Rs. 20 per kg. Make the money bill for the purchased items.
Solution:
Item No. | Name of the Item | Rate | Quantity | Cost |
1. | Apple | Rs.250 | 3 | Rs. 750 |
2. | Orange | Rs. 180 | 2 | Rs. 360 |
3. | Watermelon | Rs. 20 | 5 | Rs. 100 |
Total bill: |
Rs. 1210 |