Students can use the **Spectrum Math Grade 3 Answer Key**** Chapter 3 Lesson 3.1 Adding 3 or More Numbers (1- and 2-digit)** as a quick guide to resolve any of their doubts

## Spectrum Math Grade 3 Chapter 3 Lesson 3.1 Adding 3 or More Numbers (1- and 2-digit) Answers Key

**Add.**

Question 1.

a.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 3 + 6 = 9, 9 + 9 = 18.

b.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 7 + 5 = 12, 12 + 8 = 20.

c.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 6 + 12 = 18, 18 + 13 = 31.

d.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 8 + 17 = 25, 25 + 19 = 44.

e.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 12 + 32 = 44, 44 + 53 = 97.

f.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 8 + 6 = 14, 14 + 2 = 16.

Question 2.

a.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 17 + 93 = 110, 110 + 23 = 133.

b.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 16 + 45 = 61, 61 + 92 = 153.

c.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 82 + 18 = 100, 100 + 23 = 123.

d.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 7 + 19 = 26, 26 + 57 = 83.

e.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 22 + 86 = 108, 108 + 34 = 142.

f.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 50 + 40 = 90, 90 + 60 = 150.

Question 3.

a.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 86 + 93 = 179, 179 + 72 = 251.

b.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 23 + 35 = 58, 58 + 62 = 120.

c.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 18 + 35 = 53, 53 + 67 = 120.

d.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 86 + 54 = 140, 140 + 83 = 223.

e.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 32 + 49 = 81, 81 + 76 = 157.

f.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 13 + 19 = 32, 32 + 23 = 55.

Question 4.

a.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 25 + 66 = 91, 91 + 72 = 163.

b.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 81 + 19 = 100, 100 + 83 = 183.

c.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 53 + 42 = 95, 95 + 93 = 188.

d.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 13 + 12 = 25, 25 + 14 = 39.

e.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 13 + 12 = 25, 25 + 14 = 39.

f.

Answer:

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 82 + 76 = 158, 158 + 54 = 212.

Question 5.

a.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 86 + 54 = 130, 32 + 52 = 84, 130 + 84 = 214.

b.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 92 + 10 = 102, 53 + 47 = 100, 102 + 100 = 202.

c.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 81 + 71 = 152, 36 + 27 = 63, 152 + 63 = 215.

d.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 12 + 18 = 30, 24 + 19 = 43, 30 + 43 = 73.

e.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 93 + 48 = 141, 13 + 27 = 40, 141 + 40 = 181.

f.

Answer:

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 41 + 86 = 127, 53 + 22 = 75, 127 + 75 = 202.

**Solve each problem.**

Question 1.

The bubble gum dispenser has 23 blue gumballs, 16 red gumballs, 14 yellow gumballs, and 7 green gumballs. How many gumballs are in the dispenser?

There are __________ blue gumballs.

There are __________ red gumballs.

There are _____ yellow gumballs.

There are _____ green gumballs.

There are _____ gumballs in the dispenser.

Answer:

There are **___23_______** blue gumballs,

There are **___16_______** red gumballs.,

There are **__14___** yellow gumballs,

There are **__7___** green gumballs,

There are **__60___** gumballs in the dispenser,

Explanation:

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 23 + 16 = 39, 14 + 7 = 21, 39 + 21 = 60.

Question 2.

In the fruit basket there are 9 apples, 6 bananas, and 7 oranges. How many pieces of fruit are in the fruit basket?

There are ____ apples.

There are ____ bananas.

There are _____ oranges.

There are ____ pieces of fruit in the basket.

Answer:

There are **__9__** apples.

There are **__6__** bananas.

There are **__7___** oranges.

There are **__22__** pieces of fruit in the basket.

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 9 + 6 = 15, 15 + 7 = 22.

Question 3.

Mr. Williams is 53 years old. Mrs. Williams is 44 years old. Their son is 18 years old. What is the combined total of the ages of the Williams family?

Mr. Williams is __________ years old.

Mrs. Williams is ____ years old.

Their son is ____ years old.

The total of their ages is ___ years.

Answer:

Mr. Williams is **____53______** years old.

Mrs. Williams is **_44___** years old.

Their son is **__18__** years old.

The total of their ages is **_115__** years.

Explanation:

In the addition of 3 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers and add it to the third number, 53 + 44 = 97, 97 + 18 = 115.

Question 4.

When Hailey went shopping for school supplies, she bought a calculator for 14 dollars, a package of paper for 5 dollars, a calendar for 3 dollars, and a package of pens for 3 dollars. How much did Hailey spend on school supplies?

Hailey spent __________ dollars on school supplies.

Answer:

Hailey spent **___25_______** dollars on school supplies,

Explanation:

Cost of calculator = 14 dollars, Cost of a package of papers = 5 dollars, Cost of a calendar = 3 dollars, Cost of a package of pens = 3 dollars,

In the addition of 4 numbers in a column form first we need to find the sum of first two numbers, find the sum of last two numbers and then add the two sums, 14 + 5 = 19, 3 + 3 = 6, 19 + 6 = 25.