Anyone who wishes to prepare Grade concepts can get a strong foundation by accessing the Eureka Math Book Answer Key. People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. Start answering all the questions given in Eureka Math Book Grade 2 Answer Key. Refer to our Eureka Math Answers Grade 2 chapter 14to enhance your math skills and also to score good marks in the exams.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 14 Answer Key

Eureka’s Math Answer Key for Grade 2 meets the content and intent of the school curriculum. By using the Eureka Math Grade 2 Answer Key, you can understand the topics of all chapters easily. Detailed solutions provided make it easy for you to grab Knowledge and learn the underlying concepts. Download Eureka Math Answers Grade 2 pdf for free. Tp the links and practise well for the exams

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve by writing the problem vertically. Check your result by drawing chips on the place value chart. Change 1 ten for 10 ones, when needed.

a. 134 – 23= __111____

Answer:

134 – 23 = 111.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

4 x 1 = 4.

2 x 10 = 20.

3 x 1 = 3.

100 + 30 + 4 = 134.

20 + 3 = 23.

134 – 23 = 111.

b. 140 – 12 = __128_____

Answer:

140 – 12 = 128.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

100 + 40 = 140.

10 + 2 = 12.

140 – 12 = 128.

Answer:

140 – 12 = 128.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

1 x 10 = 10.

2 x 1 = 2.

100 + 40 = 140.

10 + 2 = 12.

140 – 12 = 128.

d. 161 – 26 = ___135____

Answer:

161 – 26 = 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

6 x 10 = 60.

1 x 1 = 1.

2 x 10 = 20.

6 x 1 = 6.

100 + 60 + 1 = 161.

20 + 6 = 26.

161 – 26 = 135.

e. 187 – 49 = ___138____

Answer:

187 – 49 = 138.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

8 x 10 = 80.

7 x 1 = 7.

4 x 10 = 40.

9 x 1 = 9.

100 + 80 + 7 = 187.

40 + 9 = 49.

187 – 49 = 138.

Question 2.

Solve the following problems vertically without a place value chart.

a. 63 – 28 = __35____

Answer:

63 – 28 = 35.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem vertically without using a place value chart.

6 x 10 = 60.

3 x 1 = 3.

2 x 10 = 20.

8 x 1 = 8.

60 + 3 = 63.

20 + 8 = 28.

63 – 28 = 35.

b. 163 – 28 = ___135____

Answer:

163 – 28 = 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem vertically without using a place value chart.

1 x 100 = 100

6 x 10 = 60.

3 x 1 = 3.

2 x 10 = 20.

8 x 1 = 8.

100 + 60 + 3 = 163.

20 + 8 = 28.

163 – 28 = 135.

Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Solve by writing the problem vertically. Check your result by drawing chips on the place value chart. Change 1 ten for 10 ones, when needed.

Question 1.

145 – 28 = ___127_____

Answer:

145 – 28 = 127.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

5 x 1 = 5.

2 x 10 = 20.

8 x 1 = 8.

100 + 40 + 5 = 145.

20 + 8 = 28.

145 – 28 = 127.

Question 2.

151 – 39 = ____112______

Answer:

151 – 39 = 112.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

1 x 1 = 1.

3 x 10 = 30.

9 x 1 = 9.

100 + 50 + 1 = 151.

30 + 9 = 39.

151 – 39 = 112.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 14 Homework Answer Key

Question 1.

Solve by writing the problem vertically. Check your result by drawing chips on the place value chart. Change 1 ten for 10 ones, when needed.

a. 156 – 42 = ____114____

Answer:

156 – 42 = 114.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

6 x 1 = 6.

4 x 10 = 40.

2 x 1 = 2.

100 + 50 + 6 = 156.

40 + 2 = 42.

156 – 42 = 114.

b. 150 – 36 = ___114_____

Answer:

150 – 36 = 114.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

3 x 10 = 30.

6 x 1 = 6.

100 + 50 = 150.

30 + 6 = 36.

150 – 36 = 114.

c. 163 – 45 = ___118_____

Answer:

163 – 45 = 118.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

drawing chips on the place value chart.

change 1 ten for 10 ones when needed.

1 x 100 = 100.

6 x 10 = 60.

3 x 1 = 3.

4 x 10 = 40.

5 x 1 = 5.

100 + 60 + 3 = 163.

40 + 5 = 45.

163 – 45 = 118.

Question 2.

Solve the following problems without a place value chart.

a.

Answer:

134 – 29 = 105.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem without using a place value chart.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

4 x 1 = 4.

2 x 10 = 20.

9 x 1 = 9.

100 + 30 + 4 = 134.

20 + 9 = 29.

134 – 29 = 105.

b.

Answer:

154 – 37 = 117.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve the problem without using a place value chart.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

4 x 1 = 4.

3 x 10 = 30.

7 x 1 = 7.

100 + 50 + 4 = 154.

30 + 7 = 37.

154 – 37 = 117.

Question 3.

Solve and show your work. Draw a place value chart and chips, if needed.

a. Aniyah has 165 seashells. She has 28 more than Ralph. How many seashells does Ralph have?

Answer:

The number of seashells does Ralph have = 137.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Aniyah has 165 seashells.

she has 28 more than Ralph.

165 – 28 = 137.

so the number of seashells does Ralph has = 137.

b. Aniyah and Ralph each give 19 seashells to Harold. How many seashells does Aniyah have left?

Answer:

The number of seashells do Aniyah have left = 146.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Aniyah and Ralph each give 19 seashells to Harold.

165 – 19 = 146.

so the number of seashells do Aniyah have left = 146.

c. How many seashells does Ralph have left?

Answer:

The number of seashells does Ralph have left = 118.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Aniyah and Ralph each give 19 seashells to Harold.

137 – 19 = 118.

so the number of seashells do Ralph have left = 118.