Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 19 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 19, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 19 Answer Key pdf.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 19 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 19, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 19 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve the following problems using the vertical form, your place value chart, and place value disks. Bundle a ten or hundred, if needed.

a. 72 + 19

Answer:

72 + 19 = 91.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

7 x 10 = 70.

2 x 1 = 2.

70 + 2 = 72.

1 x 10 = 10.

9 x 1 = 9.

10 + 9 = 19.

72 + 19 = 91.

b. 28 + 91

Answer:

28 + 91 = 119.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

2 x 10 = 20.

8 x 1 = 8.

9 x 10 = 90.

1 x 1 = 1.

20 + 8 = 28.

90 + 1 = 91.

28 + 91 = 119.

c. 68 + 61

Answer:

6 x 10 = 60.

8 x 1 = 8.

6 x 10 = 60.

1 x 1 = 1.

60 + 8 = 68.

60 + 1 = 61.

68 + 61 = 129.

d. 97 + 35

Answer:

97 + 35 = 132.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

9 x 10 = 90.

7 x 1 = 7.

3 x 10 = 30.

5 x 1 = 5.

90 + 7 = 97.

30 + 5 = 35.

97 + 35 = 132.

e. 68 + 75

Answer:

68 + 75 = 143.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

6 x 10 = 60.

8 x 1 = 8.

7 x 10 = 70.

5 x 1 = 5.

60 + 8 = 68.

70 + 5 = 75.

68 + 75 = 143.

f. 96 + 47

Answer:

96 + 47 = 143.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

9 x 10 = 90.

6 x 1 = 6.

4 x 10 = 40.

7 x 1 = 7.

90 + 6 = 96.

40 + 7 = 47.

96 + 47 = 143.

g. 177 + 23

Answer:

177 + 23 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

1 x 100 = 100.

7 x 10 = 70.

7 x 1 = 7.

2 x 10 = 20.

3 x 1 = 3.

20 + 3 = 23.

100 + 70 + 7 = 177.

177 + 23 = 200.

h. 146 + 54

Answer:

146 + 54 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

6 x 1 = 6.

5 x 10 = 50.

4 x 1 = 4.

100 + 40 + 6 = 146.

50 + 4 = 54.

146 + 54 = 200.

Question 2.

Thirty-eight fewer girls attended summer camp than boys. Seventy-nine girls attended.

a. How many boys attended summer camp?

Answer:

The number of boys who attended summer camp = 41.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

38 fewer girls attended summer camp than boys.

79 girls attended.

79 – 38 = 41.

so the number of boys who attended summer camp = 41.

b. How many children attended summer camp?

Answer:

The number of children who attended summer camp = 120.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

38 fewer girls attended summer camp than boys.

79 girls attended.

79 + 41 = 120.

so the number of children who attended summer camp = 120.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 19 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

47 + 85

Answer:

47 + 85 = 132.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

4 x 10 = 40.

7 x 1 = 7.

40 + 7 = 47.

8 x 10 = 80.

5 x 1 = 5.

80 + 5 = 85.

47 + 85 = 132.

Question 2.

128 + 39

Answer:

128 + 39 = 167.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

8 x 1 = 8.

3 x 10 = 30.

9 x 1 = 9.

100 + 20 + 8 = 128.

30 + 9 = 39.

128 + 39 = 167.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 19 Homework Answer Key

Question 1.

Solve the following problems using the vertical form, your place value chart, and place value disks. Bundle a ten or hundred, if needed.

a. 84 + 37

Answer:

84 + 37 = 121.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

8 x 10 = 80.

4 x 1 = 4.

3 x 10 = 30.

7 x 1 = 7.

80 + 4 = 84.

30 + 7 = 37.

84 + 37 = 121.

b. 42 + 79

Answer:

42 + 79 = 121.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

4 x 10 = 40.

2 x 1 = 2.

7 x 10 = 70.

9 x 1 = 9.

40 + 2 = 42.

70 + 9 = 79.

42 + 79 = 121.

c. 58 + 56

Answer:

58 + 56 = 114.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

5 x 10 = 50.

8 x 1 = 8.

5 x 10 = 50.

6 x 1 = 6.

50 + 8 = 58.

50 + 6 = 56.

58 + 56 = 114.

d. 46 + 96

Answer:

46 + 96 = 152.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

4 x 10 = 40.

6 x 1 = 6.

9 x 10 = 90.

6 x 1 = 6.

40 + 6 = 46.

90 + 6 = 96.

e. 75 + 69

Answer:

75 + 69 = 144.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

7 x 10 = 70.

5 x 1 = 5.

70 + 5 = 75.

6 x 10 = 60.

9 x 1 = 9.

60 + 9 = 69.

75 + 69 = 144.

f. 48 + 94

Answer:

48 + 94 = 142.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

4 x 10 = 40.

8 x 1 = 8.

9 x 10 = 90.

4 x 1 = 4.

40 + 8 = 48.

90 + 4 = 94.

48 + 94 = 142.

g. 162 + 38

Answer:

162 + 38 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

1 x 100 = 100.

6 x 10 = 60.

2 x 1 = 2.

3 x 10 = 30.

8 x 1 = 8.

100 + 60 + 2 = 162.

30 + 8 = 38.

162 + 38 = 200.

h. 156 + 44

Answer:

156 + 44 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, place value chart, and place value disks.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

6 x 1 = 6.

4 x 10 = 40.

4 x 1 = 4.

100 + 50 + 6 = 156.

40 + 4 = 44.

Question 2.

Seventy-four trees were planted in the garden. Forty-nine more bushes were planted than trees in the garden.

a. How many bushes were planted?

Answer:

The number of bushes was planted = 123.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

74 trees were planted in the garden.

49 more bushes were planted than trees in the garden.

74 + 49 = 123.

so the number of bushes was planted = 123.

b. How many trees and bushes were planted?

Answer:

The number of trees and bushes were planted = 197.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

74 trees were planted in the garden.

49 more bushes were planted than trees in the garden.

74 + 49 = 123.

123 + 74 = 197.

so the number of trees and bushes were planted = 197.